473 ער"א (1)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית.

473 שנים מזריחת השמש
האירוע הקודם: 470 ער"א האירוע הבא: 473 ער"א (2)
Fa 473 01.gif
קרב הדמעות לאין מספר
לאחר סיפורם של ברן ולותיין שהסעיר את לבבות בני הלילית ובני האדם. מאידרוס, בנו של פיאנור, החליט שאם לא יהיה איחוד בין בני הלילית לבין עצמם וברית עם בני האדם למאבק הנולדור במורגות אין כל תוחלת. לכן עמל בבניית ברית בין בני הלילית ובגיוס בני האדם לצבא ענק שיתקוף את מורגות ויצליח להביסו.

רוב בני הלילית, מלבד אלו של דוריאת אשר לא הסכימו לשתף פעולה עם אי מי מבניו של פיאנור וסירבו לדרישתם למסור לידיהם את הסילמאריל. ובני הלילית של נארגותרונד שזכרו את מה שעוללו בניו של פיאנור לפינרוד פלאגונד וסירבו להציע עזרה.

אך שאר בני הלילית באו, יחד עם הגמדים ובני אדם רבים משלושת הבתים וגם מהמזרח. תוכניתו של מאידרוס התבססה על שני צבאות עיקריים. הצבא הראשון שהיה אמור לתקוף ממערב בראשותו של פינגון, בני הלילית מהפאלאס ומגונדולין, בני האדם מדור לומין (בראשות הואור והורין) והאלדיר וצבאו מברתיל. הצבא השני שהיה אמור לתקוף ממזרח כלל את בניו של פיאנור והמוני בני אדם מהמזרח.

למרות שייתכן ומאידרוס היה מצליח בתוכניתו, הקרב נחל כשלון מוחץ בעיקר בשל בוגדנותם של חלק מבני האדם שבמזרח שבגדו בבני הלילית ולא רק שלא סייעו להם בקרב אלא תקפו אותם בעורפם הלא מוגן. הקרב שהתפתח נודע בשם קרב הדמעות לאין מספר או הנירנאית ארנואדיאד. אבדותיו של מורגות היו קשות, אך אבדותיהם של בני הלילית היו קשות הרבה יותר. כוחם של בני פיאנור נותץ והם נמלטו עם שרידי עמם למזרח. פינגון, מלכם העליון של בני הלילית מת בקרב עם הבאלרוג גותמוג. טורגון הצליח לסגת לגונדולין בעיקר בשל גבורתם של הורין והואור, אך הואור מת והורין נשבה, בני עמם מתו והיתלום נחשפה בפני האויב. מורגות כבש ללא כל קושי את היתלום ושיכן שם את בני האדם מהמזרח, האורקים והזאבים פלשו לתוך בלריאנד והגיעו עד אוסיריאנד באין מפריע.


באנציקלופדיה של ארדה יש מידע נוסף על ברן, בן באראהיר, לותיין, בני לילית, בני אדם, מאידרוס, פיאנור, נולדור, מורגות, דוריאת, בני פיאנור , סילמארילי, נארגותרונד פינרוד ו גמדים.


באנציקלופדיה של ארדה יש מידע נוסף על פינגון, פאלאס, גונדולין, דור לומין, הואור, הורין, ברתיל, בני המזרח, נירנאית ארנואדיאד, באלרוגים , גותמוג, הבאלרוג, טורגון, בן הלילית ו היתלום.


באנציקלופדיה של ארדה יש מידע נוסף על אורקים, בלריאנד, ו אוסיריאנד.

Personal tools