הבדלים בין גרסאות בדף "מיהו היצור העתיק ביותר בארדה?"

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית.

 
 
שורה 20: שורה 20:
 
מאידך אפשר שכל דובר מצהיר את הצהרתו מתוך האמת המצומצמת והחלקית המוכרת לו: טום בומבדיל זוכר זמן לפני שהוא הכיר אנטים, ועל כן בעיניו הוא עתיק מהם. כך גם זקן עץ. גאנדאלף מכיר פרק בתולדות הארץ התיכונה בו יצורי תהום מוריה היו ידועים, אך על סאורון איש לא שמע עדיין.  
 
מאידך אפשר שכל דובר מצהיר את הצהרתו מתוך האמת המצומצמת והחלקית המוכרת לו: טום בומבדיל זוכר זמן לפני שהוא הכיר אנטים, ועל כן בעיניו הוא עתיק מהם. כך גם זקן עץ. גאנדאלף מכיר פרק בתולדות הארץ התיכונה בו יצורי תהום מוריה היו ידועים, אך על סאורון איש לא שמע עדיין.  
 
[[קטגוריה:ארדה]]
 
[[קטגוריה:ארדה]]
 +
 +
{{ארדה3|
 +
|1=זקן עץ
 +
|2=טום בומבדיל
 +
|3=צופה על המים, ה
 +
}}

גרסה אחרונה מ־16:49, 5 בינואר 2006

שאלה זו מורכבת ביותר: ישנם כמה מועמדים טובים לתואר זה שמופיעים בשלושה ציטוטים ב'שר הטבעות' ובסילמאריליון:

זקן- עץ: "זקן עץ אכן הוא פאנגורן, נגיד היער; הוא זקן-האנטים, הזקן ביצורים החיים שעודם מתהלכים תחת לשמש בארץ התיכונה." (שני המגדלים, עמ' 92)

טום בומבדיל: "הזקן בזקנים, אני הוא. זכרו נא זכור, ידיד הצעירים, טום היה כאן לפני היות היער והעצים; זוכר הוא טום, את טיפת הגשם הראשונה ואת הבלוט הראשון. הוא כבש פה שבילים לפני היות בני העם הגדול, וראה את בני העם הקטן בבואם לכאן. הוא היה כאן לפני היות המלכים, תלי הקבורה והשלדים. טום היה כאן לפני שעקרו בני לילית מערבה, לפני ששינו הנהרות את מהלך זרימתם. הוא ידע לילות חושך שאין בהם אימה - לפני שפלש לכאן השד האפל." (חבורת הטבעת, עמ' 140)

יצורים קדומים יותר מסאורון: "במקומות אלה, העמוקים מהישג-ידם של גמדים, שורצים יצורים שאין להם שם. אפילו סאורון לא ידעם, והם עתיקי יומין ממנו." (שני המגדלים, עמ' 94)

התגבשו מספר תשובות אפשריות. הבחירה בין התשובות היא בעיקר עניין של טעם.

הסברה הראשונה גורסת שטולקין מתייחס בצורה שונה ונפרדת ליצורי תחום ארדה, לבני האל ולמלאכים. ההבדל איננו טקסונומי, כדוגמת ההבדל בין חי לצומח, אלא תיאולוגי ובעל משמעות דתית חזקה: המלאכים הם משרתיו הישירים של האל, הפועלים בשרותו. לבני האל (ילדי אילובטאר) יש מטרה עמוקה, ואולי נסתרת, ואילו יצורי-תחום-ארדה נועדו ליפות את מעשה האל ולשרת את בני האל. זו גישה קתולית-מסורתית ועל כל פנים, כך טולקין מתייחס אליה. לאור מיון תאולוגי זה אפשר להתחיל לפרש בזהירות את ההצהרות השונות. הצהרתו של זקן-עץ מתייחסת, בברור, ליצורי-תחום-ארדה. במידה והצדק עמו, הראשונים מאלו היו האנטים, והראשון באנטים היה הוא, זקן-עץ עצמו. טום בומבדיל, לעומת זאת, תובע לעצמו זכות ראשונים כדייר. טום בומבדיל איננו יצור-תחום-ארדה, לפי הצהרה זו. זה מתיישב יפה עם היותו מהאיינור או היותו ישות אנימסטית שמייצגת את האדמה עצמה: בתור איינו אין הוא נחשב "יצור חי", באותו מובן מצומצם בו "יצור חי" הוא מיצורי-תחום-ארדה. בתור ישות אנימסטית המייצגת את האדמה (או חלק מצומצם ממנה) הוא בודאי קודם למה שהולך על האדמה. באותו מובן, אגב, בני-לילית ובני-אדם אינם "יצורים חיים" – הם בני האל, ויצורי-תחום-ארדה נוצרו לתועלתם. כעת להצהרה הבעייתית ביותר – זו שבתהום מוריה חיים יצורים "עתיקים מסאורון". זה ניתן לפרוש כאילו יצורים אלו עתיקים מסאורון במיסגרת כל-זמן – כולל הזמן שלפני יצירת ארדה, ואז הצהרה זו מתייחסת ישירות לסדר יצירת האיינור (עניין שאינו מוזכר ישירות באיינולינדאלה). אפשר גם לפרש הצהרה זו כאילו יצורים אלו עתיקים מסאורון במובן שהם התיישבו ודרו בארץ התיכונה לפניו.

ישנם שני פירושים נוספים: טעות של טולקין, או התפארות ריקה של הדוברים. אפשר שטולקין פשוט לא שם לב לעובדה שהוא מניח בפי הדוברים השונים הצהרות סותרות. קרוב לודאי שזו הגישה שרוב מבקרי הספרות הקונבנציונליים יתמכו בה. מאידך אפשר שכל דובר מצהיר את הצהרתו מתוך האמת המצומצמת והחלקית המוכרת לו: טום בומבדיל זוכר זמן לפני שהוא הכיר אנטים, ועל כן בעיניו הוא עתיק מהם. כך גם זקן עץ. גאנדאלף מכיר פרק בתולדות הארץ התיכונה בו יצורי תהום מוריה היו ידועים, אך על סאורון איש לא שמע עדיין.


באנציקלופדיה של ארדה יש מידע נוסף על זקן עץ, טום בומבדיל, ו צופה על המים, ה.

Personal tools