מה קרה לכוחן של הטבעות לאחר שהטבעת השלטת הושמדה?

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית.

גרסה מ־17:10, 2 בינואר 2006 מאת Mironil (שיחה | תרומות המשתמש)

(הבדל) ←Older revision | view current revision (הבדל) | Newer revision→ (הבדל)

הדעה המקובלת היא שלאחר השמדת הטבעת האחת, כל שאר הטבעות הנותרות יאבדו את כוחן; שלוש טבעות בני-הלילית, למשל, יהפכו להיות חסרות תועלת במניעת נזקי הזמן. ההסבר מאחורי זה הוא שהטבעת האחת נוצרה עם הכוח לקשור ולשלוט בכל טבעות העוצמה וכאשר האחת תהרס, "יהרס" גם כוחן כל שאר הטבעות. אלו שנשאו את השלוש – גאנדאלף, אלרונד וגאלאדריאל – הפליגו אל המערב ולקחו את הטבעות עימם. העדות התומכת בעמדה זו נמצאת במספר מקומות שונים:

"אך קולות רבים נשמעו בקרב העלפים בדברי חזות קשה, לאמור כי אם ישוב סאורון, אזי ימצא את טבעת השליטה אשר אבדה, או למצער יגלוה אויביו וישמידוה. אבל בין כה וכה, בהכרח יכשל אז כוחן של השלוש, וכל הדברים שעליהם הגנו יכמשו, ואז יעברו העלפים אל אור הדמדומים, וממשלת האדם תתחיל." ("הסילמריליון", עמ' 271).

"אבל כאשר נשלמו כל המעשים הללו, ויורש איסילדור נעשה אדון לבני-האדם, וממשלת המערב עברה לידיו, אזי נתגלה בעליל כי תש גם כוחן של שלוש הטבעות, ועולמם של הבכירים נעשה עתיק ואפור." ("הסילמריליון", עמ' 276).

"'אך מה עשוי לקרות אם תוכחד הטבעת השליטה, כעצתך?' 'זאת אין אנו יודעים בוודאות,' השיב אלרונד בעצב, 'יש המקווים כי שלוש הטבעות שלא נגעה בהן יד סאורון תצאנה לחופשי, ובעליהן, ירפאו את הנגעים שהביא על העולם. אך יתכן כי באבוד האחת יינטל כוחן של השלוש, והרבה דברים הדורים-נאים ידעכו וישתכחו. זו אמונתי.'" ("חבורת הטבעת", עמ' 279).

ההתיחסות הכי מלנכולית לעניין היא הסברה של גאלאדריאל על גורלם של בני-הלילית לאחר שפרודו ישלים את מסעו: "כלום אינך רואה כי אתה, בבואך אלינו, הבאת אותנו על סף האבדון? אם תיכשל, נחשף לעינו של האויב. אך גם אם תצליח בשליחותך ייגרע כוחנו, לותלוריין תימוג וגלי הזמן יגרפו אותה בזרמם." ("חבורת הטבעת", עמ' 376).

מכיוון שכוחן העיקרי של שלוש הטבעות הוא להאיט או לעצור את מהלך הזמן, מילותיה של גאלאדריאל מביעות במפורש את הסברה שעם השמדתה של הטבעת האחת, גם השלוש יאבדו את כוחן.

Personal tools