מה היתה מטרתן של טבעות העוצמה, ומה היו כוחותיהן?

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית.

גרסה מ־21:05, 18 בפברואר 2006 מאת Talat (שיחה | תרומות המשתמש)

(הבדל) ←Older revision | view current revision (הבדל) | Newer revision→ (הבדל)

המטרה קשורה בצער של בני-הלילית על חלוף הזמן: בעוד שבני-הלילית עצמם הם בני-אלמוות ובלתי משתנים, הארץ סביבם משתנה. ליבם של בני-הלילית נחמץ בעוד הם רואים את כל מה שיפה ונאצל נחרב בגלל הרשע והזמן. סאורון, המפתה, ניצל את תשוקתם של בני-הלילית להפוך את הארץ התיכונה לגן עדן בדומה לואלינור, אך בעוד בואלינור הם היו נתיני הואלאר, בארץ התיכונה הם יהיו מסוגלים לשלוט ביופי הזה. כוחן של הטבעות הוא בהאטת השפעת הזמן על הדברים ושימור היופי, אך יש להן גם כוחות אחרים.

טולקין שפך אור על הטבעות ומטרתן באחד ממכתביו (מס' 131): "הכוח העיקרי (של כל הטבעות) הוא מניעת או האטת הרקבון (כלומר שינוי בלתי הפיך), השימור של מה שנאהב או נחשק או מראהו החיצוני – וזהו מוטיב של בני-לילית, פחות או יותר. אך הן גם מגבירות את הכוחות הטבעיים של נושא הטבעת – כך הן מתקרבות ל'קסם', דבר שמשחית בקלות, ומעורר תשוקה לשליטה. ולבסוף לטבעות היו גם כוחות אחרים שנגזרו ישירות מסאורון ... כמו הפיכת הגוף המוחשי לבלתי-נראה והפיכת הגופים השייכים לעולם הבלתי-נראה לנראים (עבור נושא הטבעת)."

הטבעות לא נבראו ככלי מלחמה או שליטה; הן אינן יכולות ליצור ברקים הרסניים או לזמן סופות. אך הן מזמנות או מאפשרות כוחות התואמים לכוחו של הנושא אותן. טבעת עוצמה בידי ישות נחותה וחלשה לא תוכל לעבוד כפי שהיא תעבוד בידי ישות חכמה וחזקה, כפי שגלדריאל אומרת לפרודו בלותלוריין:

"כלום לא אמר לך גאנדאלף כי מידת הכוח שהטבעת מעניקה, תלוי בשיעור הקומה של זה המחזיק בה? לפני שתדע להשתמש בכוח זה עליך להתחזק, עליך לאמן את רצונך בשליטה בזולת." ("חבורת הטבעת", עמ' 377).

בני-הלילית השתמשו בכוח שלוש הטבעות כדי ליצור איים של יופי נצחי ושמרו עליהם (באמצעות הטבעות) מנזקיו של הזמן והרשע. ראינו את כוחן במספר הזדמנויות: אלרונד השתמש בכוח טבעתו, ויליה כדי להציף את נהר הברואינן כשהנאזגול הגיעו לשם. גאלדריאל השתמשה בכוח טבעתה, נניה, כדי לשמור על לותלוריין מפני כוחות הרשע ושאר מרעין-בישין. גאנדאלף השתמש בכוח טבעתו, נאריה כדי לחזק את רוחם וליבם של אויבי סאורון, ללכד את שורותיהם ולהביאם לידי עשיית מעשים אדירים. אך השימוש בטבעות התאפשר רק לאחר שסאורון הובס בעידן השני; רק לאחר שטבעתו נלקחה ממנו ונחשבה כאבודה יכלו בני-הלילית להשתמש בשלוש למטרותיהם. אם סאורון היה משתלט על האחת, אז כל פעולות בני-הלילית וטבעותיהם היו נתונים לשליטת רצונו האפל של סאורון.


באנציקלופדיה של ארדה יש מידע נוסף על טבעות העוצמה, בני לילית, סאורון, ארץ התיכונה, ה, ואלינור, ואלאר, פרודו באגינס, לותלוריין, גאנדאלף, אלרונד , ויליה, ברואינן, נאזגול ו גאלאדריאל.


באנציקלופדיה של ארדה יש מידע נוסף על נניה, נאריה, עידן השני, ה ו טבעת האחת, ה.

Personal tools