מדוע יצר סאורון את הטבעת האחת ומה היו כוחותיה?

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית.

גרסה מ־20:04, 18 בפברואר 2006 מאת Talat (שיחה | תרומות המשתמש)

(הבדל) ←Older revision | view current revision (הבדל) | Newer revision→ (הבדל)

יצירת הטבעת היתה חלק מתוכניתו של סאורון להשתלט ולשעבד את הנושאים של כל הטבעות וכך לשלוט על הנולדור (בני-הלילית) בארץ התיכונה.

סאורון תיכנן ורצה בהשתלטות על כל הארץ התיכונה. לשם כך היה עליו לשלוט בבני-הלילית, וזו היתה הסיבה ליצירת הטבעת האחת. סאורון יצק את הטבעת השלטת באורודרואין, הר האבדון. מתוך כך שהוא השקיע ואגר חלק גדול מכוחותיו בטבעת הוא יצר אמצעי שיעזור לו להשתלט על כל נושאי הטבעת: "והרבה מעוצמת סאורון ומכוח-רצונו נוצקו בטבעת האחת. כי רב מאוד היה כוחן של טבעות העלפים, וזו שנועדה לשלוט בן, היתה בהכרח אדירה מאין כמוה; וסאורון חישל אותה בהר האש שבארץ הצל. וכאשר ענד את הטבעת האחת, היה ביכולתו לראות את כל הדברים אשר נעשו בכוחן של הטבעות הנחותות ממנה, ואף ראה את עצם מחשבותיהם של עונדיהן, ושלט בהן." ("הסילמריליון", עמ' 261).

סאורון לקח סיכון רב כשהכניס חלק גדול מרוחו לחפץ שיכול להלקח מעמו. זה בדיוק מה שקרה בסופו של העידן השני, כשהברית האחרונה בין בני-לילית לבני-אדם הביסה את סאורון, ואיסילדור כרת את הטבעת מידו. לאחר שהופרד ממקור-כוחו נדמה היה שסאורון הובס לתמיד ונעלם מפני הארץ התיכונה לנצח.

נקודת מבטו של טולקין על השימוש בכוח מוצגת באחד ממכתביו (מס' 211): "הטבעת של סאורון היא רק אחת ממבחר התייחסויות מיתולוגיות של יציקת חייה, או כוחה של ישות מסוימת לחפץ חיצוני, שחשוף לשבי או לפגיעה אחרת שתגרום נזק הרסני לישות. אם הייתי ניגש פילוסופית להתייחסות המיתית הזו או לטבעת סאורון, הייתי אומר שזו דרך מיתית לבטא את האמת שאפשרות (או פוטנציאל) המופעל כדי להשיג תוצאות, חייב להיות מוחצן ולצאת מתחום שליטתו של המפעיל בצורה זו או אחרת"

אבל, למרות שכוחותיו של סאורון הוגברו כאשר הוא ענד את הטבעת האחת, כוחותיו היו בעיקר בתחום השליטה והתמרון. הוא השתמש בכוחה של הטבעת כדי לשלוט בכל האנשים/גזעים שהעריצו אותו כמלך-אל. דרכה הוא יכל לשלוט שליטה מוחלטת באורקים, בטרולים, בהאראדרים, בווארגים (הזאבים) ובמשרתיו מטילי האימה, רפאי הטבעת. מכיוון שסאורון כבר שולט במזג האוויר ובהר האבדון ללא הטבעת וגם בצבאותיו, מפחיד לחשוב עד לאיזו רמה כוחותיו היו מגיעים לו היה משתלט על הטבעת. לו היה סאורון שב וקונה שליטה בטבעת האחת, עינו הנוראה היתה מסוגלת לראות כל דבר ולחדור לנשמתו של כל אחד בארץ התיכונה. לא היה ניתן לשמור סודות מפניו ואף אחד לא היה יכול להתנגד לו. עם הטבעת האחת, סאורון היה מצליח להשתלט על השלוש וכך הוא היה מצליח לקיים רשע נצחי בארץ התיכונה, תחת שליטתה של הטבעת האחת.


באנציקלופדיה של ארדה יש מידע נוסף על סאורון, טבעת האחת, ה, נולדור, בני לילית, ארץ התיכונה, ה, אורודרואין, הר האבדון, עידן השני, ה, ברית האחרונה, ה, בני אדם , איסילדור, אורקים, טרולים ו האראדרים.


באנציקלופדיה של ארדה יש מידע נוסף על ווארגים, רפאי הטבעת, ו שלוש הטבעות.

Personal tools