כמה מלחמות היו בעולמו של טולקין?

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית.

המלחמות העיקריות הן:

לפני העידן הראשון: 1. המלחמות הקדומות בין הואלאר לבין מלקור ועושי דברו, כאשר למשך זמן רב ידו של מלקור היתה על העליונה, עד שטולקאס נכנס לאאה והצטרף לואלאר, דבר שהבריח את מלקור לתוך החשיכה שמחוץ לעולם. מאוחר יותר, הוא חזר והיכה במהלומת פתע שחיסלה את משכנות הואלאר באלמארן וסיימה את "אביב ארדה". 2. מלחמת אוטומנו: מלחמה שהתחוללה ממש עם התעוררות בני-הלילית, ובה עלו הואלאר על מצודתו של מלקור באוטומנו ובסופו של דבר כבשו אותה, וגררו את מלקור לולינור, שם שהה כשבוי במשך שלושה עידנים.

בעידן הראשון עצמו: בעידן הראשון, שרובו הוקדש למלחמות של האלדאר מול מלקור (מורגות באוגליר) שישב אותה עת באנגבאנד, התחוללו הרבה מאד קרבות, וביניהם זכורים במיוחד ששה קרבות גדולים: 1. הקרב הראשון (ללא שם): נערך בין הסינדאר לבין האורקים משרתי מורגות, ובו נהרג דנתור שר אוסיריאנד, אולם בסופו של דבר כוחותיו של תינגול הצליחו להשמיד את האורקים. 2. דאגור נוין-גיליאת (הקרב תחת הכוכבים): הקרב הראשון בין האלדאר תחת הנהגת פיאנור לבין צבאות מורגות, אשר תקפו אותם כאשר נחתו לראשונה על חופה של בלריאנד. האלדאר היכו את האורקים ושאר משרתי מורגות, אבל פיאנור הרחיק לרדוף אחריהם בפזיזות, וסמוך לאנגבאנד נקלע למארב, שם הוא נפצע פצעי מוות בידי גותמוג שר הבלרוגים. 3. דאגור אגלארב (הקרב המפואר): הקרב הגדול בין צבאות האלדאר של פינגולפין לבין צבאות מורגות, שנחלו מפלה ניצחת וברחו לאנגבאנד, שהושמה במצור למשך שנים רבות. אז החל עידן השלום הארוך של בלריאנד, בו נבנו ממלכות בני-הלילית העתיקות. 4. דאגור בראגולך (קרב להבת הפתע): מתקפת-הנגד של מורגות שסיימה את מצור אנגבאנד ופתחה ב"חבלי הגסיסה" של בלריאנד. נקרא בשם זה משום שמורגות גרם לנהרות של אש לזרום לפני צבאותיו, מה שהפך את ארד-גאלן (המישור הירוק) למישור אנפאוגלית (מישור האבק הפעור). 5. נירנית ארנוידיאד (קרב הדמעות לאין מספר): הקרב שכפתה ברית מיד'רוס על אנגבאנד, שהסתיים באסון ולמעשה בשבירה מוחלטת של חזית בני-הלילית בבלריאנד. זכור בעיקר בגלל בגידתם של חלק מבני-האדם הכהים מהמזרח, תחת פיקודם של אולפאנג ואולדור הארור, וגם בשל מותו של הנסיך פינגון מידו של גותמוג שר הבלרוגים.

כמו כן, בעידן הראשון התחוללו עוד קרבות קטנים יותר, כמו למשל סדרת הכיבושים של צבאות מורגות לאחר קרב הדמעות הרבות – ביניהם כיבוש היתלום, דור-לומין והפאלאס, ולאחר מכן הקרב בו הושמד צבא נארגותרונד בידי כוחות האופל בראשות גלאורונג הזהוב, בשל פזיזותו של טורין טוראמבאר. הנצחון האחרון של מורגות היה השמדת גונדולין בשל בגידת מאיגלין. מלבד זאת, היו גם קרבות בין האלדאר לבין עצמם, ובינם לבין הגמדים, בעיקר עקב השפעת הסילמאריל שהגיע לדוריאת; בעניין זה אפשר להזכיר את התקפת גמדי נוגרוד על דוריאת – התקפה שהחריבה את מנגרות ובה נפל מאבלונג – ולאחר מכן הקרב בנהר "מצע הזהב" בו הענישו ברן ולותיין את התוקפים העמוסים בשלל בשובם מדוריאת. לאחר מותם של ברן ולותיין (בפעם השניה), מן הראוי להזכיר את התקפתם של בני פיאנור על דוריאת, שהחריבה אותה סופית וקטלה את דיור ואשתו נימלות. לאחר מכן התחולל קרב נוסף כאשר בני פיאנור הנותרים תקפו את הנמלים במערב ואת האלדאר המצויים בהם בנסיון להשיג את הסילמאריל מאלוינג בת דיור.

העידן הראשון הסתיים במלחמת החרון, הקרב הששי, בו התערבו צבאות הואלאר, ביחד עם איארנדיל, ובו נקטל אנקאלאגון השחור, אנגבאנד נפלה ומלקור נכבל והושלך אל מחוץ לעולם.

העידן השני: העידן השני הכיל כמה וכמה קרבות גם הוא; ביניהם, מן הראוי להזכיר ארבעה חשובים במיוחד: 1. המלחמה בין שרי בני-הלילית לסאורון, לאחר שנחשפה בגידתו (קרי, חישול הטבעת האחת). במלחמה הזו נחרבה ממלכת ארגיון, קלברימור יוצר השלוש (בנו של קורופין) נהרג, ושערי מוריה ננעלו. 2. הקרב בו יצאו הנומנורים המושחתים תחת פיקוד אר-פאראזון כנגד סאורון ממורדור – קרב שלא התחולל למעשה, משום שסאורון נכנע והובל כ"שבוי" לנומנור, שם הוא השחית כליל את המלך והביא אותו לכרות את העץ הלבן ולצאת מול הואלאר. 3. ההתקפה של הנומנורים על ואלינור, שהסתיימה בהתערבות אילובאטאר, הוצאת ואלינור מהעולם הנגלה והשקעת נומנור בים. אר-פאראזון נכלא מתחת לגבעות, שם הוא וחייליו מחכים "למלחמה של קץ העולם". 4. הברית האחרונה בין גיל-גאלאד לאנלדיל, אשר חברו יחדיו לתקוף את סאורון במורדור. קרב זה הסתיים במות שני המלכים, אך גם בתבוסתו של סאורון אשר איבד את הטבעת האחת.

העידן השלישי: העידן השלישי הכיל לא מעט מלחמות, נוסף על הידועה מכולן – קרי, מלחמת הטבעת המתוארת בפרוטרוט בספר "שר הטבעות" עצמו. בין אלו, ניתן להזכיר כמה וכמה: 1. חורבנה של ארנור, ממלכת הנומנורים בצפון הארץ התיכונה בידי הפראים של קארן-דום, בהנהגת המלך המכשף הנורא של אנגמאר (אשר היה לא אחר מאשר שר הנאזגול). 2. מלחמות רבות בין מינאס טירית ליריבים חורשי רעה מהמזרח. ביניהם אפשר להזכיר את המלחמה בה נפלה מינאס אנור לידי הנאזגול והפכה למינאס מורגול, וכן את סדרת המלחמות כנגד עמים פולשים מהמזרח – רוכבי הקרונות והבאלכות – אשר הביאו לברית בין גונדור לרוהאן. 3. מלחמת הגמדים והאורקים שגבתה מחיר כבד מאוד משני הצדדים. 4. קרב חמשת הצבאות המתואר בספר "ההוביט". כמו כן, בהיסטוריה של הפלך מתוארת מלחמה עלומה נוספת בין ההוביטים לבין פולשים אכזריים שפלשו לנפה הצפונית (ככל הנראה אורקים), בה מוזכר באנדובראס טוק, "הפר השואג", שהיה כה גדול עד כי יכל לרכב על סוס. 5. ההתקפה שהובילה המועצה הלבנה כנגד מעוזו של סאורון (אז "בעל האוב") בדול גולדור, שנחלה ניצחון מדומה, אלא שלמעשה סאורון נסוג רק למראית עין, וחזר עד מהרה למעוזו הישן במורדור. 6. מלחמות ה"פרולוג" למלחמת הטבעת, ערב פתיחת עלילת "שר הטבעות": בעיקר מדובר על מתקפת סאורון על גונדור, שהסתיימה בכיבוש איתיליין (ובה נחשפו הנאזגול מחדש לראשונה), ועל המלחמה שפרצה בין סארומאן לרוהירים, בה נפל בנו של תאודן בקרב על מעברות האייזן.


באנציקלופדיה של ארדה יש מידע נוסף על מלחמת, מלחמת, מלחמת, מלחמת , מלחמת ו מלחמת הטבעת.

Personal tools