קהאזאד דום

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית.

גרסה מ־12:18, 13 בספטמבר 2006 מאת Talat (שיחה | תרומות המשתמש)

(הבדל) ←Older revision | view current revision (הבדל) | Newer revision→ (הבדל)

באנגלית: Khazad-dûm

קהאזאד-דום - 'אחוזת הגמדים', קהוזדול.

קהאזאד דום הנקראת בפי בני הלילית מוריה ('המכרה השחור' בסינדארין), היתה משכן הגמדים הגדול ביותר בארץ התיכונה ומקום שבתם של עמו של דורין.

היכלי קהאזאד דום נחצבו באבן על ידי אנשיו של דורין בשלהי העידן הראשון מתוך המערות שהשקיפו על אזאנולביזאר. לאחר שהורחבה פעמים רבות, קהאזאד דום השתרעה על פני שטח נרחב מתחת להרי התריהירן: זיראק זיגיל, באראזינבאר ובונדושאטהור. במשך העידן השני נבנתה תעלה מקהאזאד דום לארגיון. קהאזאד דום הורכבה ממספר אולמות גדולים במפלסים שונים כמו כן היו בה גם מכרות מרובים.

בסוף העידן הראשון, האוכלוסיה של קהאזאד דום גדלה באופן דרמטי, כאשר גמדים מוכשרים רבים נדדו לשם לאחר הרס בלריאנד וערי הגמדים נוגרוד ובלגוסט בהרים הכחולים. בשלהי העידן השני נתגלה במוריה מיתריל, כסף זך. בה בעת החלה גם הידידות בין בני הלילית של ארגיון לגמדים של קאזאד דום. במהלך המלחמה של סאורון כנגד בני הלילית בעידן השני, הגמדים סגרו את שעריהם והסתגרו במוריה וכך הצליחו לשרוד.

בשנת 1980 לעידן השלישי, הגמדים שהעמיקו לחפור במכרה המיתריל שלהם שחררו את הבאלרוג, שד אפל מן העידן הראשון. שנה אחת בלבד לקח לבאלרוג להרוג שני מלכי גמדים ורבים מהגמדים ובסופו של דבר להשתלט לחלוטין על קהאזאד דום. הגמדים ששרדו נמלטו. בערך בשנת 2480 לעידן השלישי הגיעו אורקים והתיישבו בקהאזאד דום, אחד מהאורקים הללו, ששמו אזוג, רצח את תרור הגמד בשנת 2790 לעידן השלישי בכך הצית את מלחמת הגמדים והאורקים שהסתיימה לבסוף בשנת 2799 בנצחון הגמדים בקרב אזאנולביזאר, מול שערי קהאזאד דום. כשחלק מהגמדים רצו להכנס לקהאזאד דום דאין עצר בעדם בגלל חששו המוצדק מהבאלרוג. למרות הבאלרוג, בשנת 2989 קבוצה גדולה של גמדים מארבור שהונהגו בידי באלין נכנסו לקהאזאד דום וייסדו שם ממלכה שהחזיקה מעמד כמה שנים, אך לבסוף, לאחר שהצופה על המים חסם את השער המערבי וצבא של אורקים חסם את השער המזרחי, הם הושמדו בשנת 2994.

בינואר 3019 חבורת הטבעת עברה דרך קהאזאד דום. גאנדאלף הרג את הבאלרוג לאחר סדרה של קרבות שהרסו את חדר המאזארבול, גשר דורין, המדרגות אשר לא נספרו מרוב ומגדל דורין. לא ידוע לנו שקהאזאד דום יושבה מחדש על ידי הגמדים מאוחר יותר.


השאלה אילו יצורים חיים בתחתית קהאזאד-דום? מופיעה בשר השאלות.


באטלס של ארדה ישנה מפה המתארת את מוריה.

\