נומנור

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית.

גרסה מ־21:32, 1 בנובמבר 2006 מאת Nifredil.n (שיחה | תרומות המשתמש)

(הבדל) ←Older revision | view current revision (הבדל) | Newer revision→ (הבדל)

באנגלית: Númenor

נומנור היתה ממלכה אדירה וחזקה שהקימו הדונדאין במהלך העידן השני.

היא נוסדה בשנת 32 לעידן השני על אי אדיר מימדים במימיו המערביים של בלגייר. אי זה, שנקרא נומנור, ניתן על ידי הואלאר לבני האדם שלחמו לצד בני הלילית במשך העידן הראשון. צורתו של האי היתה כצורת כוכב ובמרכזו היה הר אדיר. האי היה פורה מאד.

בני נומנור הקימו ממלכה אדירה, אולי האדירה ביותר בארצות בני התמותה. היו להם כשרונות רבים והם היו ימאים דגולים. נאסר עליהם להפליג מערבה לואלינור ולהציב את רגלם על אדמתה. בתחילה בני נומנור התפתחו יפה בממלכתם. בשנת 600 לעידן השני הם חזרו לארץ התיכונה וייסדו שם מבצרים וקשרי מסחר ולימוד עם בני האדם ובני הלילית שחיו בארץ התיכונה.

בערך במאה ה 23 לעידן השני, נפל צל על נומנור. הנומנורים, אשר פחדו מהמוות למרות שניתן להם משך חיים ארוך מאד, החלו להתמרמר כנגד הואלאר ולשנוא את בני הלילית. מקרב הנומנורים היו שנותרו נאמנים לואלאר ונותרו ידידים לבני הלילית. בשנת 3255 עלה לשלטון אחד ממלכיה הגדולים של נומנור: אר פאראזון. הוא הביא את נומנור לשיא שעוד לא ידעה כמותו. בשנת 3262 הוא אף שבה את סאורון והביאו לנומנור, אך סאורון, המאיא האפל, הצליח לעלות ממעמד של שבוי מלחמה למעמד של יועץ בכיר למלך אר-פאראזון.

בשנת 3319, בעקבות שיכנועיו של סאורון, התקיפו הנומנורים את ואלינור בראשות מלכם. התוצאות היו הרסניות: הואלאר קראו לאילובאטאר אשר עיגל את צורת העולם, הוציא את ואלינור מתחומו והטביע את נומנור. רק מעט פליטים הצליחו להמלט מהאסון הנורא.

צורתו המלאה של שמה של נומנור בקווניה היא נומנורה ובאדונאית שמה הוא אנאדונה. שמות נוספים לנומנור הם אנדור, אלנה, אלנה נורה, יוזאיאן, ארץ המינחה וארץ הכוכב. לאחר נפילתה של נומנור שמה היה אקאלאבת ובקווניה אטאלאנטה ומאר נו פאלמאר.


השאלה האם יש דת בארדה? מופיעה בשר השאלות.

השאלה האם בכך שארו הטביע את נומנור הוא שינה את המנגינה הראשונית שלו? מופיעה בשר השאלות.

השאלה האם הנומנורים היו יותר גבוהים מבני-הלילית? מופיעה בשר השאלות.

השאלה האם הנומנורים שמרו על הייחוד של בתי בני-האדם מהם הם הגיעו? מופיעה בשר השאלות.

השאלה האם יש קשר בין נומנור לאטלאנטיס? מופיעה בשר השאלות.

השאלה מי מהאדאין הגיעו לנומנור? מופיעה בשר השאלות.


באטלס של ארדה ישנה מפה המתארת את נומנור.

\