הורין תאליון

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית.

באנגלית: Húrin

"אחרון מכל עמד הורין. והוא השליך מעליו את שריונו, והניף קרדום בשתי ידיו. ובשירים מסופר כיצד העשין הקרדום מדמם השחור של הטרולים שומרי גותמוג עד כי נמוגו מפניו. וכל אימת שקטל מי מהם קרא הורין: "אאורה האטולובה! עוד יבוא היום!"" הסילימריליון, עמוד 179.

הורין היה אחד ממנהיגי הבית השלישי של האדאין ונודע בשם תאליון. הוא נולד בשנת 440 לעידן הראשון, והיה בנם הבכור של גאלדור והארת מן ההאלאדין ואחיו הבכור של הואור.

הורין ואחיו הואור בילו שנה בגונדולין לאחר שהנשרים חילצו אותם מקרב קשה. לאחר שחזר לדור לומין הוא נישא למורוון מבית ביאור והיא ילדה לו את טורין, לאלאית וניינור.

בשנת 462 לעידן הראשון הורין פרץ את המצור שהוטל על באראד אייתל. אביו נפל בקרב הזה. מאוחר יותר הוא הנהיג את אנשי בית האדור יחד עם טואור במסגרת האיחוד של מאידרוס. בנירנאית ארנואידיאד הוא היה האחרון שנותר לוחם מחיל בית האדור שאיפשר את נסיגת צבא גונדולין. הוא הרג רבים מאויביו בעודו קורא "אאורה אנטולובה!", עד שנשבה והובא לאנגבאנד.

הורין סירב לגלות למורגות את מקומה של גונדולין או לשרתו. כעונש מורגות הטיל עליו ועל משפחתו קללה נוראה שחרצה את גורלם לאופל וכאב. לאחר מכן הוא הושם במקום גבוה בתאנגורודרים. שם באמצעות כשפיו של מורגות הוא חזה בכל היסורים שבאו על ילדיו ורעייתו.

שנה לאחר מותו של טורין בנו, שיחרר מורגות את הורין. הוא בא דרומה אל דימבאר, בחפשו אחר גונדולין, קורא לטורגון, וכך גילה למרגליו של מורגות את האיזור בו שכנה גונדולין. הוא הגיע לקאבד נייראמארת ופגש באשתו מורוון ביומה האחרון. לאחר שקבר אותה נשבה על ידי אנשי ההאלאדין, אך נחלץ מהם תוך זריעת הרס בינהם.

הוא המשיך לנארגותרונד, שם קטל את מים הגמד הזוטא ולקח ממנו את הנאוגלאמיר. לבסוף הוא הגיע לדוריאת, ומסר את הנאוגלאמיר ואת זהבו המקולל של גלאורונג למלך תינגול. לפי גירסה אפשרית, מליאן המאיא שחררה אותו מקללת מורגות. הורין מת בשנת 503 לעידן הראשון.

השאלה האם העובדה כי הורין לא מת בזמן שהיה בשביו של מלקור מהווה סתירה של מתת אילובאטאר? מופיעה בשר השאלות.אירועים חשובים בהשתתפות הורין תאליון מתוך ההיסטוריה של ארדה.
(ע"ק = העידן הקדום, ע"ע = עידני העצים. ער"א = העידן הראשון, עש"נ = העידן השני, עש"ל = העידן השלישי, ער"ב = עידן רביעי)

\