אורודרואין

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית.

"האדמה זעה, השפלה נירומה ונסדקה, ואורודרואין נתרעד: אש השתפכה מפסגתו המשוננה. ברקים ורעמים צרבו את השמיים. מטר שחור ניתך לארץ, גשם זלעפות." שובו של המלך.

באנגלית: Orodruin

אורודרואין - 'הר הלהבה האדומה', סינדארין.

אורודרואין הוא שמו של הר האבדון בשפת הבני הלילית. זהו הר הגעש בצפון מורדור, שבו חישל סאורון את הטבעת האחת בעידן השני. באותו מקום אלפי שנים מאוחר יותר הושמדה הטבעת האחת כשנפלה לאש, והדבר הביא לנפילתו של השר האפל.

אורודרואין היה הסיבה לבחירתו של סאורון במורדור כמקום מגוריו. הוא השתמש באש שבערה שם ממעמקי ליבה של ארדה לכשפיו וליצירותיו. היצירה המפורסמת ביותר שהוא יצר שם, ולמעשה היחידה שאנו בטוחים במקורה, היא הטבעת האחת, שחושלה בסביבות שנת 1600 לעידן השני. הכישוף שסאורון השתמש בו ליצירת הטבעת היה כה חזק, שלא ניתן היה להשמידה אלא באותה אש שבה חושלה.

ההשדמנות הראשונה להשמדת הטבעת היתה בשנה האחרונה של העידן השני, בסוף מלחמת הברית האחרונה. סאורון הובס במלחמה, ואיסילדור כרת את הטבעת מידו. אלרונד וקירדאן יעצו לו להשמיד את הטבעת, אך איסילדור סירב, ושמר את הטבעת לעצמו. כך נקבע גורלו המר של העידן השלישי.

אורודרואין היה שונה מהר געש רגיל. נראה שסאורון הרחיב את כוחו שלו לתוכו, והיתה לו יכולת לשלוט באשו. נראה שההר נעשה פחות פעיל כשסאורון התרחק ממורדור, וחזר לפעילותו כשכוחו גדל. לדוגמא, לאחר מפלת נומנור, הנומנורים הגולים ידעו שסאורון ברח גם הוא מהחורבן כשהם ראו את העשן העולה מאורודרואין. בעידן שלאחר מכן, במועצת אלרונד (שר הטבעות, חבורת הטבעת), בורומיר אומר "שוב עולה עשן מן האורודרואין, המכונה בפינו הר האבדון".


באטלס של ארדה ישנה מפה המתארת את אורודרואין.


באטלס של ארדה ישנה מפה המתארת את מורדור.

\