שאלות

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית.

בדף זה ניתן למצוא מידע נוסף על האנציקלופדיה של ארדה.

מי זה טולקין? למה דווקא האנציקלופדיה של ארדה?

פרופסור ג'ון רעואל רונלד טולקין הוא הסופר שחיבר את שר הטבעות והסילמריליון. המיתולוגיה הנרחבה שיצר הסעירה את דמיונם של רבים במשך חמישים שנה. האנציקלופדיה של ארדה אוגרת את כל המונחים, השמות, המקומות והאירועים אשר התרחשו במיתולוגיה המופלאה שטולקין כתב. ליותר פירוט על הסופר ויצירתו, ניתן להיכנס לאתר נומנור. ארדה הוא המונח המתאר את העולם הדמיוני שג'.ר.ר טולקין יצר, השם האנציקלופדיה של ארדה מבטא את שאיפתנו ליצור אנציקלופדיה שלמה ומלאה של הערכים המופיעים בארדה.

לשם מה צריך את האנציקלופדיה?

יצירותיו של פרופסור טולקין: שר הטבעות, ההוביט, הסילמריליון וסיפורים שלא נשלמו, היו תמיד פופולריות למדי בארץ. ככל שהקהילה הטולקינאית הישראלית המקוונת התפתחה וגדלה, כך גדל הצורך במתן עזרה לטולקינאים צעירים, כמו גם מתן משאבים מתקדמים לטולקינאים מנוסים יותר. מטרת האנציקלופדיה היא לתת שירות גם לאלה וגם לאלה.

נקודת המבט של האנציקלופדיה

נקודת המבט של האנציקלופדיה של ארדה היא 'פנימית' - כלומר מבט מתוך היצירה. הערכים באנציקלופדיה נכתבים כאילו הם 'אמיתיים' ללא הסבר חוץ טקסטואלי למעט במקרים מיוחדים מאד. כך למשל בערך על גימלי תוכלו למצוא פירוט על עלילותיו, מוצאו ואחריתו של הגמד הנזכר בשר הטבעות, אך לא תוכלו למצוא הסברים ספרותיים על חשיבות הדמות, מקורות השראה אפשריים ואלגוריות שונות. את אלו אנו משאירים למאמרים.

מקורות האנציקלופדיה

האנציקלופדיה נסמכת על ההוביט, שר הטבעות, הסילמריליון וסיפורים שלא נשלמו. במקרים מסוימים מאד אנו נעזרנו במכתבים או בטקסטים מתוך סדרת ה History Of Middle Earth.

מי עומד מאחורי האנציקלופדיה?

צוות האנציקלופדיה שבנה ופיתח אותה מורכב מטולקינאים חברי הקהילה הטולקינאית בישראל.

מהי הקהילה הטולקינאית?

הקהילה הטולקינאית הישראלית היא קהילה של ישראלים דוברי עברית אשר קראו ואהבו את כתבי טולקין השונים והם מקדישים זמן ללימוד, מחקר ודיון בהם. מרכזה של קהילת טולקין הוא אתר קהילת טולקין מומלץ מאד לבקר בו ולהשתתף בפעילות הקהילה הטולקינאית. הקהילה מקיימת ארועים שונים, מפגשים ופעילויות שונות.

חיפשתי ערך מסוים ולא מצאתי... מה לעשות?

האנציקלופדיה משתמשת בשמות ובמונחי התרגום הישן של לבנית. גם השמות והמונחים המופיעים בסילמריליון ובסיפורים שלא נשלמו תורגמו ועובדו כך שיתאימו לאופן ההצגה של המתרגמת לבנית. אם חיפשת ערך מסוים ולא מצאת, סביר מאד להניח שחיפשת את הערך תחת השם שלו בגרסת לוטם. לטובת קוראים שקראו רק את המהדורה של לוטם ישנו מדריך קצרצר המסביר כיצד לחפש ולמצוא ערכים באנציקלופדיה של ארדה. אם עדיין אינך מוצא/ת את הערך, נסה לחפש באנגלית.

איך להוסיף ערכים?

למרות שהאנציקלופדיה של ארדה מקיפה מאד, ייתכן שנשמט ערך זה או אחר. אם אכן חסר ערך, ניתן לשלוח דואל לצוות האנציקלופדיה.

מהיכן לקחתם ערכים אלו?

רובם המוחץ של הערכים הם ערכים מקוריים שנכתבו בידי צוות האנציקלופדיה, חלק מהערכים תורגמו מהאתר The Encyclopedia of Arda ברשות ובאישור. כמו כן נעזרנו באתר The Annals of Arda (ברשות ובאישור).

זכויות יוצרים

האנציקלופדיה של ארדה לא קשורה ולא מתיימרת לייצג את בעלי הזכויות בארץ ובעולם או את הוצאת "זמורה-ביתן". הזכויות על השמות ועל המונחים שייכות לחברת Tolkien Enterprises ולבעלי הזכויות שלה בארץ. האנציקלופדיה של ארדה פועלת במסגרת השימוש ההוגן המתיר ציטוט של חלק מהיצירה לשם לימוד והסבר. החומר המופיע באנציקלופדיה מוגן בזכויות יוצרים ואין להעתיקו או להשתמש בו ללא אישור!

פורמט האנציקלופדיה

האנציקלופדיה בנויה על בסיס תוכנת מדיהויקי 1.5. למרות השימוש במדיה ויקי - החומר המצוי באנציקלופדיה מוגן באמצעות חוקי זכויות יוצרים.

תנאי שימוש

מותר בהחלט לצטט, להעתיק או לשכפל את הדברים הכתובים באנציקלופדיה ובלבד שיישמרו הכללים הבאים:

  • הציטוט, ההעתקה או השכפול לא יפורסמו באתר רשת כלשהו. כשאתר רשת לצורך העניין הוא כל מאגר מידע אלקטרוני הנגיש למשתמשים אחרים מלבד משתמש המחשב שבו נמצא הציטוט, ההעתקה או השכפול.
  • הציטוט, ההעתקה או השיכפול לא יעשו למטרת רווח.
  • הציטוט, ההעתקה או השכפול הן במסגרת השמוש ההוגן.
  • כאשר נעשה ציטוט, העתקה או שכפול יש לציין את שם וכתובת האנציקלופדיה במקום הרלוונטי.

בכל מקרה של ספק הנך מוזמן בהחלט לפנות בדואר האלקטרוני לצוות האנציקלופדיה.

דואר אלקטרוני

ניתן לפנות לצוות האנציקלופדיה בדואר אלקטרוני webmaster@numenore.com

\