דאגור נואין גיליאת

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית.

באנגלית: Dagor nuin Giliath

דאגור נואין גיליאת - 'הקרב תחת הכוכבים', סינדארין.

דאגור נואין גיליאת היה הקרב השני בתולדות בלריאנד, שנערך בין פיאנור ובני הלילית למורגות. הוא נקרא 'הקרב תחת הכוכבים' מפני שנערך בטרם עלו השמש והירח.

לאחר שובם של פיאנור ואנשיו לבלריאנד בגלותם מואלינור, הם נחתו במפתיע במפרץ דרנגיסט ונכנסו לדור לומין, שם חנו לחופו הצפוני של אגם מיתרים.

מורגות ידע על בואם מהשאון שהקימו פיאנור וחילו בלאמות ומלהט שריפת הספינות בלוסגאר, ועל כן עט עליהם בטרם הספיקו להאחז בארץ. הוא שלח דרך ארד וותרין חיל שבא במפתיע על פיאנור. לאורקים הייתה עדיפות מספרית על צבאו פיאנור, אך הללו עוד אצרו כוח והם הביסו את חיל מורגות.

במישור הצטרפו אל האורקים הנסוגים החיל ששב מערי החוף הנצורות, אך שם ארב להם קלגורם, בנו של פיאנור, והדף אותם אל ביצות הסרך. האורקים שנלכדו בין צבאות האב והבן נלחמו עשרה ימים, עד שהובסו ונמלטו בחזרה לאנגבאנד.

למרות תבוסת האורקים המשיך פיאנור במרדף, בתקווה להשלים את נצחונו ואולי אף להאבק במורגות עצמו, ולהשיב את הסילמארילי האבודים. את המשך המרדף ערך פיאנור בלוויית לוחמים מעטים בלבד. האורקים, שהבחינו בכך, החליטו לארוב לו, ובדור דאידלות נלכד פיאנור בידי באלרוגים מאנגבאנד. פיאנור לחם שם לבדו עד שהוכרע בידי גותמוג, ראש הבאלרוגים. לבסוף הגיעו בניו של פיאנור לעזרת אביהם הגוסס ונשאו אותו משם עד למרגלות ארד ותרין, שם השביע אותם פיאנור לנקום את דמו.


השאלה כמה מלחמות היו בעולמו של טולקין? מופיעה בשר השאלות.

\