אודות האתר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית.

מי זה טולקין? למה דווקא ההיסטוריה של ארדה?

ג'ון רונלד רעואל טולקין הוא הסופר שחיבר את שר הטבעות והסילמריליון. המיתולוגיה הנרחבה שיצר הסעירה את דמיונם של רבים במשך חמישים שנה. באתר 'ההיסטוריה של ארדה' ניתן למצוא פירוט מלא על כל אירוע ואירוע אשר התרחש במהלך 16,000 השנים שטולקין כתב עליהן. ליותר פירוט על הסופר ויצירתו, ניתן להיכנס לאתר נומנור. ארדה הוא המונח המתאר את העולם ואת הבריאה, השם ההיסטוריה של ארדה מראה על כך שבאתר זה ניתן ללמוד על האירועים השונים בתקופות השונות בעולם המיתולוגי.

לשם מה צריך את ההיסטוריה של ארדה?

מטרת האתר היא לתת לטולקינאים מתחילים יותר אפשרות להציץ על תולדות המיתולוגיה הטולקינאית וללמוד יותר עליה ולתת יד מכוונת לאלו אשר מתקשים בהבנת רצף התהליכים והמאורעות ב'סילמריליון'. מדובר בעצם באנציקלופדיה של מאורעות, על כל המשתמע מכך.

מי עומד מאחורי האתר?

צוות האנציקלופדיה שבנה ופיתח אותה מורכב מטולקינאים חברי הקהילה הטולקינאית בישראל.


מהי הקהילה הטולקינאית?

הקהילה הטולקינאית הישראלית היא קהילה של ישראלים דוברי עברית אשר קראו ואהבו את כתבי טולקין השונים והם מקדישים זמן ללימוד, מחקר ודיון בהם. מרכזה של קהילת טולקין הוא אתר קהילת טולקין. מומלץ מאד לבקר בו ולהשתתף בפעילות הקהילה הטולקינאית. הקהילה מקיימת ארועים שונים, מפגשים ופעילויות שונות.

האם הקריאה באתר יכולה להיות תחליף לקריאה בסילמריליון?

הסילמריליון הוא ספר שלם המספר ומתעד את ההתרחשויות בעידנים הקודמים לשר הטבעות. אתר זה אינו מתיימר להחליף את הסילמריליון והוא מביא רק את תמצית וקיצור האירועים בעידנים השונים. מניסיוננו, הקריאה בסילמריליון יכולה להיות מבלבלת עבור חלק מהקוראים ובהחלט ניתן להסתייע באתר זה כאשר קוראים את הסילמריליון. ההיסטוריה של ארדה יכולה לתת רק מושג על מה שהתחולל במיתולוגיה הטולקינאית, על מנת להנות הנאה של ממש מהגילוי ומהסיפורים - יש לקרוא את הסילמאריליון.

מהיכן לקחתם את המפות?

המפות נלקחו מהמהדורה הישנה של שר הטבעות (הארץ התיכונה) , מהסילמריליון (בלריאנד) ומסיפורים שלא נשלמו (נומנור). במקרים נדירים נעשה שימוש במפות מיוחדות או באיורים. מפת ואלינור היא עיבוד של מפת ואלינור שנלקחה מהספר Tolkien bestiary של David Day

איך בניתם את קווי הזמן?

קוי הזמן של העידנים השני, השלישי והרביעי נלקחו במלואם מנספח ב' של שר הטבעות והותאמו לתרגום לבנית (התרגום הישן). קווי הזמן של העידן הראשון, עידני העצים והעידנים הקדומים היו יותר בעייתיים להכנה. לאחר התלבטויות ארוכות וממושכות הוחלט שבמקרה של העידן הראשון יש להסתמך על קו הזמן של Robert Foster שהכין קו זמן שמסתמך על הסילמאריליון בלבד בספרו The complete guide to Middle Earth כיוון שהגרסה הסופית של הסילמאריליון היא זו שהתפרסמה לבסוף, לא רצינו לכלול חומר מגרסאות מוקדמות יותר שעלול ליצור סתירות עם הסילמאריליון הכתוב. תאריכי העידנים הקדומים ועידני העצים נלקחו מה Annals of Aman שהתפרסם בכרך העשירי של ההיסטוריה תוך שימת לב שלא ליצור סתירות עם הסילמריליון.


זכויות יוצרים

ההיסטוריה של ארדה לא קשורה ולא מתיימרת לייצג את בעלי הזכויות בארץ ובעולם או את הוצאת "זמורה-ביתן". הזכויות על השמות ועל המונחים שייכות לחברת Tolkien Enterprises ולבעלי הזכויות שלה בארץ. ההיסטוריה של ארדה פועלת במסגרת השימוש ההוגן המתיר ציטוט של חלק מהיצירה לשם לימוד והסבר. החומר המופיע בהיסטוריה של ארדה מוגן בזכויות יוצרים ואין להעתיקו או להשתמש בו ללא אישור!

תנאי שימוש

מותר בהחלט לצטט, להעתיק או לשכפל את הדברים הכתובים באאר ובלבד שיישמרו הכללים הבאים: - הציטוט, ההעתקה או השכפול לא יפורסמו באתר רשת כלשהו. כשאתר רשת לצורך העניין הוא כל מאגר מידע אלקטרוני הנגיש למשתמשים אחרים מלבד משתמש המחשב שבו נמצא הציטוט, ההעתקה או השכפול. - הציטוט, ההעתקה או השיכפול לא יעשו למטרת רווח. - הציטוט, ההעתקה או השכפול הן במסגרת השמוש ההוגן. - כאשר נעשה ציטוט, העתקה או שכפול יש לציין את שם וכתובת האתר במקום הרלוונטי.

בכל מקרה של ספק הנך מוזמן בהחלט לפנות בדואר האלקטרוני למנהל האתר.

דואר אלקטרוני

ניתן לפנות למנהל האתר בדואר אלקטרוני webmaster@numenore.org

Personal tools